גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

מאמרים

הדברת עשבים במטע 

אוהד אגרא

כללי:

הדברת עשבים במטע הינה פעולה הכרחית. העשבים הגדלים במטע משפיעים באופן שלילי על התפתחות העצים והיבול. השפעה שלילית זו נובעת מתחרות ישירה על מים, חומרי הזנה ואור, בעיקר במטעים צעירים. עשבים רעים משמשים פונדקאים למחלות ולמזיקים, הפוגעים בעצי המטע, ועשבים מפותחים אף מפריעים לעבודות השגרתיות הנעשות במטע. הדברת עשבים במטע הינה פעולה מורכבת יחסית בשל מס' סיבות:

1)       בניגוד להדברת מזיקים ומחלות בהן ניתן "לתקן" ולבצע טיפולים נוספים כדרך שיגרה, הדברת עשבייה היא פעולה המתבצעת פעם אחת ותוצאותיה אמורות להשתמר למשך זמן ממושך.

2)       משקלה של ההדברה האגרוטכנית קטן יחסית ויש להסתמך על הדברה כימית בעיקר.

3)       פני הקרקע במטע אינם ישרים – דבר המקשה על דיוק בביצוע הריסוס.

4)         נוכחות הגידול התרבותי לאורך כל השנה – מחייב משנה זהירות ביישום ובבחירת החומרים.

למרות כל האמור אנו שואפים להגיע למצב בו רמת העשבייה במטע נמוכה ככל היותר, בהתאם לתנאים ולמגבלות בשטח.

יישום:

  • יש לכייל את לחץ המרסס ומהירות הנסיעה לנפח תרסיס של 20 – 30 ל'/ד'.

נוסחאות עזר לחישוב נפח תרסיס:

פומית בודדת (מתאים לחישוב בריסוס ע"י אדם הולך):

כמות הנוזל (ל'/מ"ר) = ספיקת הפומית (ליטר לדקה) / רוחב פס הריסוס (מטר) x מהירות התקדמות (מטר לשניה)

פומית על מוט (טרקטור) מתאים למוט עם מס' פומיות:

נפח תרסיס (ליטר לדונם) = ספיקת פומית (ליטר לדקה) x 60 / מהירות התקדמות (קמ"ש) x מרווח בין הפומיות על המוט (מטר)

  • יש לנסוע במהירות מתאימה  - 3.5 – 4 קמ"ש.
  • יש לעבוד עם פומית מתאימה. sstk 2.0-2.5
  • יש לעבוד בתנאים מתאימים –ללא רוח, כאשר יש טל / לחות על העשבים. מומלץ לרסס בשעות הבוקר המוקדמות.
  • יש להקפיד על כיסוי מלא, אך ללא נגירה של תרחיף הריסוס על העשבייה.

 חשיבות למינון ונפח תרסיס:

1)       גם כאשר ההמלצה היא באחוזים, יש להקפיד על המינון לדונם. לדוגמא, מומלץ לרסס 2% חומר בנפח 35 ל'/ד' – אם רוסס 2% בנפח 70 ל'/ד' יושמה בעצם כמות כפולה של חומר העלולה לגרום נזק לעצים.

2)       קוטלי עשבים הנקלטים מהעלווה יש חשיבות רבה לנפח התרסיס: אם ההמלצה היא לרסס 30 ל'/ד' ורוסס 60 ל'/ד' אזי דולל החומר שנשאר על הצמח ב 50%.

3)       מונעי הצצה וקטלי עשבים הנקלטים דרך השורשים יש להצניע בהשקיה או גשם, לכן אין חשיבות לנפח התרסיס.

4)       קוטלי עשבים הנקלטים הן מעלווה והן מהשורש כדאי לרסס בנפח המומלץ.

סוגי עשבים:

  • עשבייה קיצית חד-שנתית – נובטת באביב ושורדת עד הסתיו. אין טעם להדבירה ע"י ריסוס בסתיו.
  • עשביה חורפית חד-שנתית – נובטת בסתיו ושורדת עד יולי-יוני. אין טעם לרסס נגדה באמצע הקיץ. אם היא גבוהה מכסחים אותה.
  • עשבים רב שנתיים שפעילים בקיץ, כמו ינבוט, הגה, טיון דביק וחנק – לא מרססים בסתיו.
  • עשבים רב שנתיים שפעילים בחורף, כמו חמציץ, לוף ולופית – לא מרססים בקיץ.

 

לכל קוטלי העשבים יש גם עשבייה חמקנית- שימוש באותו חומר ברציפות יגרום להתבססותה בשטח. לא מומלץ לפתור את הבעיה ע"י העלאת מינונים, שילוב קוטלי עשבים ירחיב את קשת העשבים המודברים. כך לדוגמא גלייפוסט בשילוב אוקסיפלורופן (גול ודומיו) או דיפלופניקן (קוורץ ודומיו), או קרפנטרזון אתיל (אורורה ודומיו) או גלופוסינט אמוניום (בסטה ודומיו), יגדיל את טווח העשבים המודברים.

סוגי קוטלי עשבים:

Oxyfluorfen (גול ודומיו)

פועל כמונע הצצה במינונים 200 – 500 סמ"ק/ד', בעיקר של עשבים רחבי עלים. נקלט דרך הנצרון או העלווה בצמחי בוגר. משפר הדברת עשבים של גלייפוסט במינון 25-30 ג'/ד'. מסיסותו נמוכה ולחץ האדים גבוה, ולכן יש סכנה של רחף ופגיעה בעלים ובפקעים של העצים. מומלץ לרסס בטמפרטורות נמוכות מ 28 מ"צ, ולהצניעו בקרקע לאחר הריסוס.

עשבייה חמקנית: קייצת, תלתן, אספסת, קדד, צנון, מרור הגינה, כוכבית, רב פרי, טופח ומיני קיטניות נוספים, זון ודגניים נוספים.

Diuron (דיורקס דומיו)

מונע הצצה בעיקר של דגניים, במינון 200 – 300 סמ"ק/ד'. להפעלת החומר דרושה מנת מים של 30 מ"ק/ד'. יעיל נגד עשבי קיץ כגון: אצבען מאדים, דוחנית השלחין, בת יבלית מצרית וזרעי דורת ארם צובא (קוצ'אב). יעיל נגד עשבי חורף כגון: מיני מצליבים, סוככיים, מיני חפורית, זון ודגניים נוספים.

עשבייה חמקנית: ש"ש, זיפן, עשנן, לכיד הנחלים, חלבלוב קעור, דטורה, קוטב מצוי, סביון ושלישי רגילני.

Diflufenican (קוורץ ודומיו)

פועל כמונע הצצה של רחבי עלים במינון 50 סמ"ק/ד', בעיקר של עשבים רחבי עלים, אם משך שאריות בקרקע ארוך יחסית. נקלט בצמח דרך הניצרון והשורשון או דרך העלווה והשורשים בצמחים מבוגרים. נראה כי נבטי הקייצת רגישים לחומר זה, כמו כן חלמית ומיני ירבוז. מומלץ להוסיף אחד מתכשירי מונעי הצצת דגניים (דיורון או סימאזין), במינון 100 סמ"ק/ד' לשיפור הפעילות נגד דגניים.

עשבייה חמקנית: סוככיים (מיני אמיתה, גזר בר, נירית הקמה), מיני פרפרניים (גרגרנית יוונית, מיני קדד), עשנן ומקור החסידה.

Carfentazone ethyl (אורורה ודומיו)

קוטל עלווה של צמחים רחבי עלים. אינו מדביר דגניים. מומלץ לשלבו בגלייפוסט. יעיל נגד ירבוזים בשלב הנביטה.

Glyphosate isopropyl amine salt (ראונדאפ ודומיו)

קוטל עלווה בעל פעילות סיסטמית, מיועד להדברת עשבים קיימים. נקלט דרך העלווה במהלך 6 שעות מתום הריסוס. אין צורך להצניעו. מתפרק מהר יחסית בקרקע ע"י מיקרואורגניזמים. יש להקפיד שלא להעלות את המינון המומלץ. לתכשירי גלייפוסאט עשבים חמקניים רבים, הניתן להדבירם בשילוב עם תכשירי אוסיפלורופן במינון נמוך (20-30 סמ"ק/ד'), או חומרים אחרים.

עשבייה חמקנית: ינבוט, ויתניה משכרת, פטל קדוש, אספרג, חנק, אורויה משיניית, חלמית ומעוג, קייצת קנדית, סרפד, זון משכר, הגה, דבקה וכותלית יהודה.

2,4-D (אלבר סופר ודומיו)

קוטל עלווה סיסטמי, שייך למשפחת האוקסינים הסינתטים, מיועד להדברה של עשבים קיימים ממשפחת רחבי העלים בלבד. החומר נקלט דרך עלוות הצמח וגורם להתעוותות העלה ולתמותה. מאושר לשימוש רק 1.5-3 שנים לאחר הנטיעה. הרחף של חומרים מסוג זה מסוכן לגידולים שכנים ולעצים צעירים. מדביר ביעילות נבטים של עשבים רבים: אסתר מרצעני, אורויה משיינית, חנק וקייצת, ודיכוי של עשבים בוגרים כגון חבלבל, הגה, ינבוט, שוש ואמברוזיה מומלץ לשלב עם תכשירי גלייפוסט לשיפור הדברת העשבים הנ"ל ולהרחבת טווח העשבים המודברים.

עשבייה חמקנית (ללא שילוב עם גלייפוסט): כותלית יהודה, חלמית ומעוג, ירבוז עדין, פטל, לנטנה, חנק, אספרגוס, אורויה משיינית בוגרת, שרביטן, חלבלוב שרוע, קייצת בוגרת וסרפד.

Fluroxypyr (טומהוק ודומיו)

קוטל עלווה סיסטמי, שייך למשפחת האוקסינים הסינתטים, מיועד להדברה של עשבים קיימים ממשפחת רחבי העלים בלבד. בשונה מתכשירי ה 2,4-D תכשירים אלו פחות רחיפים, אולם גם הם מסוכנים במטע הצעיר. מדביר ביעילות: פטל קדוש, חנק מחודד, חבלבל השדה, מיני סולניום (זיתני ושחור), הגה, אספרג, ארכובית, לכיד הנחלים, דבקה, רגלת הגינה, מיני דטורה, אבוטליון, ירוקת החמור, וכותלית יהודה. מומלץ לשלב עם תכשירי גלייפוסט לשיפור הדברת העשבים הנ"ל ולהרחבת טווח העשבים המודברים. עשבים המתחמקים מתכשירי 2,4-D לרוב גם יחמקו מתכשיר פלורוקסיפיר.

Glufosinate ammonium (בסטה ודומיו)

קוטל מגע של עשבים חד ורב שנתיים, נקלט מהעלים בלבד, אינו פוגע בשורשי העשב, ואינו מונע הצצה. עשבים רב שנתיים מרססים בשיא צמיחתם, במשך או סמוך לפריחה. יעילות התכשיר גדולה יותר בקיץ מאשר בחורף. התכשיר פעיל בשעות היום (פועל על עיכוב האנזים גלוטמין סינתאז) ולכן מומלץ לרססו בשעות הערב על מנת שיטען בכל חלקי העלה במשך הלילה ויופעל ביום. בנוסף ניתן לשפר את פעילות התכשיר ע"י הוספת גופרת אמון 0.5% או כל גורם מחמיץ אחר, אשר ישפר את המסת הקוטיקולה וחדירת התכשיר לרקמת העלה. מכוון שהתכשיר קוטל מגע ישנה חשיבות רבה לקבלת כיסוי אחיד של העשבייה ביישום התכשיר, והקפדה על מינון מתאים בהתאם להוראות (בד"כ לא כדאי לרדת מ- 300 סמ"ק/ד').

עשבייה חמקנית: הגה, ויתניה משכרת, פטל קדוש, אספרגוס, ינבוט, חנק, אורויה משיינית, חלמית ומעוג, קייצת בוגרת וזון משכר.

 המלצות להדברת עשביה בחורף:

עם התחלת הגשמים מתחילה נביטת עשבי החורף. הנביטות הראשונות מתחילות בקטעי הקרקע המושקים. מומלץ לרסס נגד עשביה זו בהגיע העשב לגובה 5 ס"מ. מומלץ לשלב את אחד ממונעי ההצצה (גול ודומיו, קוורץ ודומיו, דיורקס ודומיו) עם גלייפוסט (ראונדאפ ודומיו) במינון 1-1.5%.

מטעים צעירים - שנה ראשונה

מומלץ לרסס פס ברוחב של 1.5-1 מ' מכל צד של העץ ולהשאיר עשבייה בין השורות. יש להימנע מהרטבת גזעי השתילים כדי למנוע נזקים מחומרי הריסוס. עטיפת הגזעים תתרום רבות להגנתם. את הפס ניתן לרסס בשילובים הבאים:

1. אוקסיפלורופן (גול ודומיו) 300-250 סמ"ק לדונם + גלופוסינת אמוניום (בסטה ודומיו) 1.5%.

2. אמיר או תבור (מונע הצצה המכיל תערובת של ח"פ של גול וקרב) 250 ג'/ד' + גלופוסינת אמוניום (בסטה ודומיו)  1.5%

בין השורות ניתן לרסס דיאורון כמונע הצצה בשילוב בשילוב גלייפוסט.

מטעים צעירים משנה שנייה עד שנה שלישית

בשורה מומלץ לרסס באחת מנוסחאות הריסוס הבאות:

1. תכשיר גלייפוסט 1-1.5% + אוקסיפלורופן במינון של 300-250 ס"מק'/ד'. משום שהאוקסיפלורופן אינו מונע נביטת קטניות, יש לרסס לאחר הנביטה. ניתן לשפר הדברת עשבייה קיימת ע"י הוספת  Carfentazone ethyl (אורורה), במינון 5 ג'/ד'. 

2. תכשיר גלייפוסט (ראונדאפ ודומיו) 1-1.5% + דיפלופניקן (קוורץ ודומיו) 50 סמ"ק/ד' + דיורון או סימאזין 100 סמ"ק/ד'. ניתן לשפר הדברת עשבייה קיימת ע"ע הוספת אוקסיפלורופן (גול ודומיו), במינון 20-30 סמ"ק/ד'.

3. תכשיר גלייפוסט 1-1.5% + אמיר או תבור 250 ג'/ד'. מומלץ לרסס לאחר נביטת העשבייה.

מטעים מבוגרים (מעל 4 שנים)

מומלץ לרסס באחת מנוסחאות הריסוס שלהלן:

1. תכשיר גלייפוסט 1-1.5% + אוקסיפלורופן במינון של 300-250 ס"מק'/ד'. משום שהאוקסיפלורופן אינו מונע נביטת קטניות, יש לרסס לאחר הנביטה. ניתן לשפר הדברת עשבייה קיימת ע"י הוספת  Carfentazone ethyl (אורורה), במינון 5 ג'/ד'. 

2. תכשיר גלייפוסט (ראונדאפ ודומיו) 1-1.5% + דיפלופניקן (קוורץ ודומיו) 50 סמ"ק/ד' + דיורון או סימאזין 100 סמ"ק/ד'. ניתן לשפר הדברת עשבייה קיימת ע"ע הוספת אוקסיפלורופן (גול ודומיו), במינון 20-30 סמ"ק/ד'.

הדברת מטפסים

בעונה זו יש לעקור ידנית ולהוריד מן העצים את המטפסים הנושאים פרחים ופירות (אורויה משיינית, שעונית, חנק, אספרגוס ועוד) כדי לעצור את הפצתם במטע. הדברה כימית של עשבים אלו עדיף לבצע באביב.

הדברת העשבים באביב ובקיץ

הדברת העשבים באביב ובקיץ תיעשה בשלושה שלבים עיקריים:

הטיפול הראשון יינתן לקראת הגשם האחרון, הנדרש להצנעת ק"ע מונעי הצצה (ק"ה). מטרת טיפול זה למנוע את הצצתם והתפתחותם של עשבי הקיץ. הטיפול יכלול גם ק"ע הניתנים אחר הצצה לשם הדברת העשבים הקיימים. יש לוודא שתמיסת הריסוס מכילה את קוטלי העשבים, המתאימים לעשבים הנפוצים בחלקה, רחבי עלים או דגניים. הטיפול ייעשה באמצעות מוט.

הטיפול השני ייעשה בתחילת הקיץ, ומטרתו לקטול את העשבים שלא נפגעו מהטיפול הראשון. טיפול זה ייעשה בשילוב תכשירים המיועדים להדביר עשבים שונים (רחבי עלים ודגניים). אין לשלב תכשירים, האסורים לשילוב מסיבות של אי-התאמה כימית, או ששילובם אינו מותר בתוויות הרישוי. יש לחזור על הטיפול אם מתחילה נביטה של גל עשבים נוסף. הריסוס יעיל ביותר כשהעשבים מגיעים לגובה של 5 ס"מ, כיוון שבשלב זה הם רגישים ביותר לק"ע.

הטיפול השלישי יינתן כנגד עשבים קשי הדברה, בעיקר רב-שנתיים. טיפול זה ייעשה באמצעות רובה ריסוס, שיכוון לכתמי עשבים אלה בלבד, ובתכשירים המיועדים לכך.

בחלקות המושקות בהרטבה חלקית (טפטוף, מתזים), רצוי לכסח את העשבים בין השורות באזור שאינו מורטב, ואת ההדברה הכימית לבצע רק בפס המורטב.

הדברת מטפסים

חנק ואורויה שלא טופלו נמצאים בשיא צמיחתם ומכסים את העצים. כשהאורויה בשיא פריחתה, נראים עליה פרחים לבנים בעלי חמישה עלי כותרת, וזה הזמן למנוע חנטה של פירות והפצת זרעים. את מרבית המטפסים קשה להדביר על ידי ריסוס בקוטלי עשבים בלבד. יש לפעול למניעת הפצת זרעיהם והתפשטותם במטע. לשם השגת מטרה זו מאתרים את מוקדי הצמחים הבוגרים, גוזמים אותם בגובה הקרקע, ומדי שלושה שבועות מטפלים בלבלובים החדשים באמצעות גיזום או ריסוס בגלייפוסט 1.5% + אלבר סופר 0.5%, או טומהוק ודומיו  0.5%. טיפול זה ניתן ומומלץ ליישם גם נגד אספרגוס, אורויה משינית, חנק, לפופית, דלעת הנחש, שעונית, עופרית הכף ועוד.

הדברת עשבייה חד-שנתית ורב-שנתית

הדברה בין השורות: אם העשבייה גבוהה, מומלץ לכסח. עם התחדשות הצימוח מרססים גלייפוסט + אלבר סופר 0.3% או אמינובר 0.25%. המלצה זו מתאימה כאשר העשבייה מורכבת מהגה, חבלבל, לפופית, ינבוט, קיצת, יבלית, חלבלוב כעור, סולנום מכסיף, ס. החדק, ועוד. ריכוז הגלייפוסט המומלץ הוא 2%-1.5%, בהתאם לגובה ולהרכב העשבייה.

במטעים צעירים, שגילם עד שלוש שנים, יש לנקוט משנה זהירות: לא לרסס ברוח, לא להרטיב גזעים, לשמור על מרחב לא מרוסס של 50 ס"מ לפחות מהגזע, כאשר ההשקיה בטפטוף; ואם ההשקיה נעשית בממטירונים או במתזים, המרחב שאינו מרוסס יהיה של מטר אחד לפחות.

עשבייה חד-שנתית ורב-שנתית לאורך הטפטפות במטעים שגילם מעל שלוש שנים

ניתן לרסס במוט משכיב, גלייפוסט 1.5% + אמינובר או אלבר סופר 0.3%. אין לרסס בדיזה זורקת, המרטיבה את העלווה הנמוכה, בשל הנזק הנגרם לנוף הנמוך ובשל הפיזור הבלתי אחיד של החומר. אם יש צורך, ניתן לשלב מונע הצצה דיאורון 300-200 ג'/ד', במיוחד אם משקים במתזים או בממטירונים.

הערות:

א.         תכשירי גלייפוסט נקלטים גם מהשורשים, במיוחד אם מפריזים במינון.

ב.         אין להשקות כעבור יומיים לפחות מהריסוס בגלייפוסט.

ג.          בריסוס בכל אחד מהתכשירים, אין להרטיב את הגזעים ואין לרסס ברוח, ולו הקלה ביותר.

ד.         לתכשירי אוקסיפלורופן (גול ודומיו) לחץ אדים גבוה, העלול לגרום לנשירת עלים, ולכן הם אינם מומלצים לשימוש בקיץ.

ה.         תכשירי D-2,4 יעילים להדברת רחבי עלים חד-שנתיים ורב-שנתיים, כמו: ירבוז, קיצת, ינבוט, הגה ועוד רבים אחרים. הרחף שלהם גורם סלסול עלים, ובריכוז גבוה - עיוות עלים. עלים שנפגעו אינם מבריאים, אך הצימוח החדש בהמשך העונה יופיע ללא סלסול. תכשירים אלה נקלטים מהעלים ולא מהשורשים, ואין לרססם בתנאי רוח.

הדברת עשבייה בשנה ראשונה: ניתן לרסס על נבטים גלייפוסט 1%-0.75%; וכן:

גלייפוסט 1%-0.75% + קוורץ 40 ג'/ד' או אורורה 5 ג'/ד'.

כל האמור לעיל הינו בגדר עצה מקצועית בלבד ועל מקבל העצה לנהוג משנה זהירות. לפני כל שימוש בתכשירי הדברה יש לקרוא בעיון את הוראות השימוש.

אתר זה אינו נתמך על ידי הדפדפן שלך אנא הורד גוגל כרום